top of page
  • Writer's picturePetra

MALÉ KROKY V KÚPEĽNI

Po Malých krokoch v kuchyni, ktoré ste si na blogu mohli prečítať minulý mesiac, sa akosi žiada pokračovať tipmi na malé kroky, ktoré môžete v rámci snahy o ohľaduplnejší život robiť v kúpeľni. Z toho som však, kamaráti, bola nejaký čas nesvoja, pretože moje kroky v kúpeľni sú naozaj malé.  Nevyrábam si vlastnú kozmetiku, nemám retro holiaci strojček so skutočnou, desivou, ostrou britvou a ešte stále používam obyčajnú maskaru z drogérky. Vravím si však, že podobne to možno majú aj mnohé a mnohí z vás. Nechceme sa zo dňa na deň vzdať všetkých tých voňavých a pohodlných vychytávok 21. storočia. Ideme na to postupne a chceme si zachovať pocit, že sa o seba staráme aspoň tak dobre ako o prírodu. Takže možno sa v mojich skromných, začiatočníckych radách vlastne nájdete. Veľmi ma to zaujíma, nuž si prečítajte a dajte mi vedieť.

 

Väčšina vecí, ktoré sa v kúpeľni odohrávajú, ma obťažuje, zdržuje a nemám na ne talent. Strihaním nechtov a úpravou obočia počnúc a čistením sklených plôch končiac. Neviem si naniesť mejkap, neviem sa oholiť tak, aby som na nič nezabudla, a neviem si z vlasov vyrobiť žiaden útvar. Viem si ich očesať. Ale krásna samozrejme chcem byť, to akože určite áno.


Kedysi som na to išla tou tradičnou cestou. Videla som reklamu na šampón na objem vlasov, išla som do Tesca, kúpila, vyskúšala a nič. Počkala som si na ďalšiu reklamu, kúpila, skúsila, nič. So skrinkou zaplnenou nepodarkami z reklamy som sa postupne naučila, že keď objem nemáš, tak ho skrátka nemáš. A keď ho aj napriek tomu veľmi chceš, skús to fénom.


Takto to mám prakticky so všetkým. Prešla som si obdobím zázračných pleťových masiek, obdobím smradľavých depilačných krémov aj obdobím olúpaných polonalakovaných nechtov a docielila som vždy to isté. Plnku v kúpeľňovej skrinke a ani o zrnko krásy navyše. Nakoniec človek príde na to, že ak mu rúže nesvedčia, sú to vyhodené peniaze, že ak sa nevie líčiť, nemá zmysel sa líčiť, a že keď si kúpim šampón, ktorý používa tá pekná pani v telke, budem aj naďalej vyzerať viac ako ja než ako ona.

Som presvedčená, že mnohé a mnohí sa v tom spoznávate. Reklamy na krásu sú druhou najväčšou ranou pod pás, hneď po reklamách na zdravie. Preto som si takmer istá, že pri objavovaní zelenších alternatív života určite neurobíte chybu, ak začnete kúpeľňou. Skúste sa zamyslieť nad tým, ktoré zo všetkých tých fľaštičiek a tubičiek vám prinášajú skutočný účinok a ktoré sú len akýmsi placebom.


Aj ja som tak urobila. V začiatkoch mojich ekologických snažení bolo zhromažďovanie kozmetiky jednou z prvých vecí, ktoré som si zatrhla. To, čo už som doma mala, som krvopotne spotrebovala, darovala a v niektorých prípadoch dokonca vyhodila, lebo napríklad aj takému mejkapu môže uplynúť doba trvanlivosti. Od toho momentu nakupujem len to, čo naozaj potrebujem a viem, že to budem pravidelne používať. Už žiadne zázraky na objem, rozžiarenie či vyhladenie. Už len mydlo, šampón, pleťový krém, zubná pasta... Prípravky, ktoré sľubujú niečo realistické. Svieži dych, čisté vlasy, suchú pazušku.


U niektorých vecí sa zatiaľ nedokážem vzdať konvenčných značiek a plastových obalov. Moje zuby majú radi Parodontax a moje pazušky Rexonu. So zúbkami sa mi úprimne naozaj experimentovať nechce. Som rada, že sa majú fajn a nemienim im hádzať polená pod nohy. Boli totiž aj časy, keď sa fajn nemali. A tie nešťastné pazušky?  Skúšala som zopár prírodných dezodorantov, no akosi na mňa nefungovali. A tak sa hromadili v kúpeľňovej skrinke a opäť v nej potichu a pomaličky začali vytvárať ten problém, ktorého som sa snažila zbaviť. Takže som to s nimi vzdala, no hnevá ma to, lebo samozrejme konvenčné značky a hliník v citlivých partiách nie sú žiadna paráda. Ak teda poznáte nejaký prírodný zázrak na športové pazušky, dajte mi vedieť. Keď to opäť nebude ono, aspoň to bude vaša vina.


V starostlivosti o vlasy a pleť však na prírodnú kozmetiku nedám dopustiť. Používam ju už niekoľko rokov a moje telo si na ňu tak zvyklo, že konvenčné šampóny a krémy mi neznesiteľne smrdia. Pamätáte si, ako bola pred dvadsiatimi rokmi v móde trvalá ondulácia? Moja mamina si to nechávala robiť u kaderníčky. Chodila som tam s ňou, čítala si v kresielku časopisy Burda a tá trvalá strašne smrdela. Keď si urobíte dlhý kozmetický detox, zistíte, že rovnaký smrad je kdesi v pozadí všetkých konvenčných šampónov a kondicionérov.


Mydlá a šampóny sú tým najjednoduchším prvým krokom na ceste k ohľaduplnejšej domácnosti. Ešte naše babičky mydlá na telo používali úplne bežne a mnohé ich používajú naďalej aj napriek sprcháčovej móde. A to ani netušia, aké rôzne mydlové poklady dnes už existujú.

Neviem, čím to je, ale muži majú s tuhými mydlami pri sprchovaní často neprekonateľný problém. Myslela som si, že len ten môj, ale urobila som si prieskum terénu a zdá sa, že je to celoplošné. Čo už. Nehádam sa, nebojujem a kupujem pollitrové balenia. Tak, ako sme sa to učili v predchádzajúcom článku – "keď netušíš, ako to eliminovať, aspoň to kúp veľké".


Tuhé šampóny, takzvané šampuky, to už je o kúsoček väčšie vzrúšo než obyčajné mydlo, ktoré všetci poznáme. Začala som ich používať asi pred štyrmi rokmi. Vtedy som ešte nevedela, že je to cool a zero waste, ale čítala som, že to pomáha proti masteniu vlasov. Pomáha. A krásne to vonia. A je to maličké. A nikde sa to nerozleje.

Moji najväčší kamaráti sú Ponio a MusK. Čas od času však dostanem pocit, že si od tuhého šampónu treba odpočinúť. Vlásky sú v pohode, no ak trpíte suchšou pokožkou hlavy, možno budete mať rovnaký pocit ako ja. A tak dám raz za dva týždne tuhému šampónu dovolenku a siahnem po tomto od Weledy. Je taký dobrý... Taký nenormálne dobrý...

Ostatných vlasových srandičiek som sa vzdala. Na používanie všelijakých tých masiek a zábalov som jednoducho príliš lenivá. Dlho som fungovala dokonale minimalisticky, len so šampónom. Potom som vymenila kaderníčku, tá na mňa vyvalila oči a vraví: „No ale keď chodíte trikrát do týždňa do chlórovej vody, tak si potom dáte na vlasy aspoň nejaký olejček, že?“ Prevrátila som očami, venovala som jej jedno profesionálne zahrané „samozrejme“ a na druhý deň si previnilo bežala kúpiť keratín v spreji. Asi je to fajn, čo ja viem. Snažím sa to používať.

Telové mlieka? Túto problematiku absolútne nezvládam. Neznášam sa celá niečím natierať a 9 večerov z 10 na to zabudnem. Ale jasné, viem, že to mám robiť. Preto telové mlieko samozrejme mám. Takéto bezobalové od Ponia. Hydratuje tak akurát a vonia ako čokoládka. Je to totiž kocka kakaového masla. Dá sa aj zjesť. A je ťažké to neurobiť. Takže vlastne neviem, prečo ho nepoužívam častejšie.

Ten správny prírodný a ekologickejší kokteil na starostlivosť o pleť som hľadala celkom dlho. Nikdy to nebolo zlé, ale nikdy to nebolo úplne ono. A teraz už konečne je. A je to ľahké ako facka.


Ráno:


mydlo s aktívnym uhlím bez obalu

ružová voda v skle

Weleda Skin Food Light


Večer:


mydlo s aktívnym uhlím bez obalu

bylinkové čistiace tonikum

ružová voda v skle

čistý arganový olej v skle

Viete, ono je to aj tak celé také trošku márne a márnivé. Mohla by som vám ešte omnoho obsiahlejšie porozprávať o tom, čo mi vyhovuje, čo všetko mi v minulosti nevyhovovalo a čo všetko som otestovala, kým som na to prišla, no to vám nijak nepomôže, pretože vám bude vyhovovať niečo iné. Mám však pre vás niekoľko rád, ktorými prírode i sebe v kúpeľni pomôžete.


Bez obalu


V bezobalových obchodoch si môžete vziať mydlo, šampuk alebo telovú kocku len tak do ruky. Ak túto možnosť nemáte, nijak zvlášť do nevadí. Viete, ako dlho vám vydrží 60-gramový šampuk? Rovnako ako 400-mililitrový šampón. Takže si ho pokojne kúpte aj v papierovej krabičke. Ešte stále budete hrdina.


V skle


Pleťové krémy,  kvetinové vody a olejčeky v skle nájdete v drogérii aj poslepiačky. Netreba sa toho báť. Vláčim svoju ružovú vodu hore-dole už dva roky a ešte nikdy som ju nerozbila, hoci čo nie je, môže byť.


Prírodne


Prírodná kozmetika teraz zažíva veľký boom a vy sa možno pýtate, či má zmysel  do nej investovať. Či je to pre prírodu taký veľký rozdiel – kúpiť si prírodný krém hoc aj v plastovom obale namiesto osvedčenej Nivey.


Vec sa má takto:


Konvenčná kozmetika obsahuje ropné deriváty. Ropa na tele asi nie je nič moc. Okrem toho je treba ju ťažiť, už jej v prírode nie je až tak veľa a možno je trochu rozumnejšie používať ju skôr na výrobu benzínu a iných vecí, ktoré kamilkami nenahradíme.


Konvenčná kozmetika je takmer vždy testovaná na zvieratách. Určite by vám ich bolo ľúto, keby ste ich v tých laboratóriách videli. Zároveň mnohé kozmetické produkty obsahujú zložky živočíšneho pôvodu, napríklad taký lanolín, ktorý sa získava z ovčej vlny, alebo včelí vosk. Pre niekoho známka toho, že siahol po skutočne prírodnom výrobku, pre iného prekážka. Skúste sa zamerať na certifikovanú vegánsku kozmetiku, alebo kozmetiku s certifikátom BIO, u ktorej máte istotu, že zvieratká žijú v zdravej krajine.


Konvenčnú kozmetiku vyrábajú spravidla veľké nadnárodné korporácie, ktoré sa v obrovskej miere podieľajú na znečisťovaní planéty a ničení prírodných zdrojov. Mydlo od šikovnej mamičky na materskej z vášho mesta má určite menšiu ekologickú stopu.


Multifunkčne


Mať na každý kúsoček tela a každý príležitostný problém špeciálny kozmetický zázrak je nielen neekologické, ale aj drahé a neprehľadné. Ja napríklad svoj arganový olej používam aj miesto balzamu na pery a na nechtové zádery. Pri krátkych výletoch so sebou beriem len šampuk a poumývam sa ním celá. A keď si kvacnem rajčinovú polievku na tričko, použijem šampuk aj na to. Kvetinovú vodu môžete okrem hydratácie a základu pod pleťový olej použiť aj na zafixovanie mejkapu. Vraj. Keď si na seba nabudúce dám mejkap, môžem to skúsiť a dať vám vedieť, či to funguje. Ale to budeme musieť najprv počkať, kým sa niektorá z mojich kamarátok bude vydávať.


Stále dookola


Povedzme si to na rovinu. To, či si kúpite pleťový krém v plaste alebo v skle, dieru do sveta neurobí. Ak vám bude vyhovovať, spotrebujete ho do posledného kúsočku, a to u väčšiny krémov trvá celkom dlho. Takže na tom, či raz za pol roka vyhodíte drobný plastový alebo sklenený obal, záchrana planéty asi nestojí. Zamyslite sa však nad tým, čo v odpadkovom koši vo vašej kúpeľni končí prakticky denne.


Kozmetické tampóny, tyčinky do uší, papierové vreckovky, vložky a tampóny.


Látkové odličovacie tampóny zoženiete ľahko. Bavlnené, bambusové, háčkované... Nemusíte kvôli nim robiť nákup v žiadnom špeciálnom eko eshope, nájdete ich už aj v drogériách. Je to s nimi jednoduché ako facka. Použijete, preperiete, odložíte do pracieho vrecúška a pri najbližšej príležitosti hodíte do práčky. Okrem odličovania ich môžete používať aj na čistenie pleťovou vodou. Drobná zmena bez námahy a s veľkým účinkom. Ak ste zvyknutí spotrebovať nevinné dva odličovacie tampóny denne, ľahko si spočítate, koľko odpadu tým ročne ušetríte.


Papierové vreckovky som ešte pred pár rokmi mala všade. V každom batohu a v každej kabelke sa povaľoval aspoň jeden balíček, ktorý som vlastne väčšinou ani nepotrebovala. Potom mi do života prišiel Luk so svojou nezlomnou záľubou v smrkaní do dedkovských látkových vreckoviek. Najprv som ich u nás doma len ticho tolerovala, prala a žehlila. Potom som si uvedomila, že keď Lukovi nebadane ukradnem zopár krajších kúskov a strčím si po jednom do každej bundy a kabáta, mám vystarané. Nie je s nimi vôbec toľko práce, ako by sa mohlo zdať. Raz za štvrť roka ich hromadne vyperieme na 90°, ja ožehlím, Luk poskladá a je to. V zimnom období to vo svojom odpadkovom koši naozaj pocítite.

Tyčinky do uší? Tak tie mi moja ušná lekárka odporučila nepoužívať. Ak máte silnú vôľu a neskáčete trikrát týždenne do bazéna, môžete sa skúsiť na túto asketickú cestu vydať. Ja som slaboch a raz za čas sa s obrovským potešením pošťúram. Tieto neobsahujú plast, sú z certifikovanej bavlny a môžete ich hádzať na kompost. Za mňa fajn kompromis.

Dámska hygiena je asi najošemetnejšou témou. Nie každému sa o nej chce hovoriť a málokto si do nej nechá kecať. Pravdou však je, že vložky a tampóny nie sú žiaden zázrak. Na ich výrobu je treba enormné množstvo bavlny, ktorá pre planétu predstavuje ohromnú záťaž. Následne sa bielia chlórom, čo zase predstavuje ohromnú záťaž pre naše intímne partie. Väčšina z vás už zrejme tuší, čo teraz príde. A naozaj to príde. O tri, dva, jedna...


Menštruačný kalíšok.


Zrejme ste už o ňom počuli. Každá žena, ktorá ho začne používať, hovorí, aké je to pohodlné, praktické a celé akési omnoho lepšie. A vy si možno vravíte, že to predsa nemôže byť až taký zázrak a že je to celé akési čudné. Tak ja vám to skúsim načrtnúť nejak stručne a zrozumiteľne, pretože menštruačného kalíška je škoda sa báť. Je totiž strašne pohodlný, praktický a celé je to potom akési omnoho lepšie. Ak si o tejto téme nechcete čítať, pár ďalších odsekov skrátka preskočte.

Menštruačný kalíšok si môžete zadovážiť v rôznych veľkostiach. Záleží na tom, či ste už rodili a tiež na tom, či by ste svoju menštruáciu označili za silnú alebo normálnu.


Je na ňom taká silikónová nožička. Keď ho už budete mať doma a začnete to testovať, prídete na to, či vám vyhovuje tak ako je, alebo ju potrebujete skrátiť. V tom prípade normálne bez strachu vezmete nožničky a skrátite ju. Ale skúšajte to radšej po malých kúskoch, postupne. Príliš krátka nožička tiež nie je veľmi praktická.


Na zavádzaní menštruačného kalíška v skutočnosti nie je nič ťažké. Je to mäkučká, jemnučká vec. V prstoch ho spojíte a prehnete do tvaru písmena U, vložíte, pustíte a on sa skrátka rozvinie. Poťaháte za silikónovú nožičku a zistíte, či drží. Môžete to robiť akokoľvek a kdekoľvek. V sprche, s nohou na práčke, v podrepe, je to úplne jedno. Nikto vás pri tom nevidí.


Ak ste veľkosť kalíška odhadli správne, trafili ste tú správnu polohu a vo vašom tele sa nedeje nič nezvyčajné, môžete na kalíšok na nasledujúcich 8 až 12 hodín zabudnúť.


V praxi to môže fungovať napríklad takto:


- Kalíšok si zavediete pred odchodom do práce a vyprázdnite po príchode z práce.


- Keď deň trávite doma, kalíšok si zavediete ráno po prebudení a vyprázdnite pri večernom sprchovaní. Ste doma. Ak budete mať čudný pocit, skrátka ho skontrolujete skôr.


- Ak ste si kalíšok zaviedli ráno a popoludní sa na pár hodín niekam chystáte, skrátka ho pre každý prípad vyprázdnite pred odchodom z domu, aby vám to o pár hodín nemuselo zbytočne vŕtať hlavou.


- Noc s kalíškom je úplne v pohode. Ak sa bojíte nehôd, môžete sa samozrejme poistiť, no časom uvidíte samy. Ak sa vám v dobe predkalíškovej z času na čas prihodila nepríjemnosť, teraz sa vám už najväčšou pravdepodobnosťou neprihodí.


- Ak vás čaká naozaj extrémne dlhý deň mimo domu a ešte s kalíškom nemáte dostatok skúseností, prípadne viete, že by taký dlhý čas neustál, skrátka ho nechajte doma a zariaďte si to po starom. Planéta sa nezrúti.


Pokiaľ sa na kalíšok zatiaľ necítite, alebo sa naň nikdy cítiť neplánujete, môžete skúsiť iné možnosti. Prateľné látkové vložky alebo ekologickejší variant jednorazových vložiek a tampónov z biobavlny. Rozhodne sa netreba do ničoho nútiť. Zmeny najlepšie fungujú vtedy, keď prídu prirodzene.


koniec rozprávania o menštruácii


To by snáď z mojich typov na malé kroky v kúpeľni bolo všetko, kamaráti. Viac ich nemám, pretože nič ďalšie prakticky nepoužívam. Od tých skúsenejších z vás zo srdca uvítam tipy na kvalitnú prírodnú dekoratívnu kozmetiku. Veľmi po nej túžim, hlavne po nejakej dobrej maskare a ceruzke na obočie! Stále dookola však všetko skúmam, prezerám a študujem, aby som nevybrala zle. Budem rada, keď mi poradíte a takisto ma ohromne poteší, ak som náhodou poradila aj ja vám. Tú najdôležitejšiu radu som si však ušetrila na záver.


Žiadny kozmetický zázrak z teba neurobí iného človeka. Stále to budeš ty. A ty úplne stačíš.

 

Comments


bottom of page