top of page
  • Writer's picturePetra

SPRAVODLIVOSŤ

Existuje? Existuje.


Spravodlivosť je jemná, krehká dušička, ktorá sa nerada ukazuje v spoločnosti. Skrýva sa po kútoch a keby mala aspoň trochu voľného času, rada by si ušila neviditeľný plášť. Nečudujem sa jej. Musí mať celé zástupy nepriateľov a zároveň množstvo neodbytných uctievateľov, ktorí od nej očakávajú viac.


Veľa tých, ktorí vytunelovali štátny podnik, odhodili obal od Horalky v lese a drzo odvrkli babičke, už pocítilo dotyk jej nervóznych, studených ručičiek. Zároveň však ja aj vy, my všetci, mávame často pocit, že je Spravodlivosť trošku v sklze. Že sa nad ňou povážlivo kníše vratká hromada úloh a množstvo spravodlivých trestov sa lenivo povaľuje na čakacej listine.


Ale môžeme si tým byť skutočne istí?

Naozaj vidíme pod každú posteľ a do každej trinástej komnaty?

Máte vo zvyku ukazovať svoje jazvy od Spravodlivosti širokému okoliu? Fotíte si pálčivé výčitky, trpké konflikty a zdrvujúce poníženie na sociálne siete.


Nie. Nefotíte.


Ukazujete svoje pády a úzkosti kamarátom pri pive?


Nie. Neukazujete.


Rovnako ako ich ja neukazujem vám, ako ich mne neukazuje moja kozmetička a ako ich nikomu z nás neukazuje Róbert Kaliňák, hoci by už konečne mal.


Spravodlivosť to vie, blahosklonne to rešpektuje a nenechá sa tým vyviesť z miery. Vie, že jej to uberá na popularite. Ona však dôsledne, skromne a v tichosti ďalej robí svoju prácu. Zaobchádza s nami ohľaduplne a dúfa, že raz sa to od nej naučíme. Dopraje nám útechu pretvárky, stiahne všetok spravodlivý hnev na seba a pre naše dobro sa pred svetom tvári, že na nás zabudla.


Ale vy viete pravdu.


Možno o nej nehovoríte ani s vlastnou Ľútosťou, ale viete celkom presne, kde vám Spravodlivosť zanechala jazvu.


Chápete, čo tým chcem povedať?


Spravodlivosť nikdy nepríde k vášmu prahu a nepovie: „Kámo, nestíham. Toho debila z učtárne ti prenechám.“


Spravodlivosť stíha všetko, len sa tým nechváli. A to je pre nás skvelá správa.


Nemusíme sa zaoberať ostatnými a snažiť sa ich vychovávať. Nemusíme fantazírovať o účinných spôsoboch férovej pomsty, oháňať sa silným rečami a morbídne klásť na misky váh rozličné časti našich a cudzích tiel, aby sme si mohli vychutnať obľúbenú ľudovú obyčaj oko za oko...


Na to máme Spravodlivosť.


Môžeme s ľahkých srdcom ísť svojou cestou, hľadieť si pod nohy, počítať svoje vlastné previnenia a vybavovať si svoje vlastné účty so Spravodlivosťou.


Žiadna sranda, však?

 

Comments


bottom of page